O Beautoru

                                 BEAUTOR VČERA A DNES

Název Beautor se několikrát ve své historii změnil. Od starého "Bautor" až po "Bauthotd" používaného v roce 1635, aby tak obec náležitě vyjádřila své hodnoty.

V 10. století patřil Beautor markýzi z Flander, který ho daroval opatství v Laonu. Celkem 33 obyvatel podlehlo správě opatství, což potvrdil svým souhlasem i vévoda z Coucy.

V roce 1227 Blanka Kastilská (manželka krále Ludvíka VIII.) uzavřela dohodu s Enguerrabden III, podle které byl povinen odstranit beautorský most pokaždé, když si to bude král a královna přát.

Až do konce 19. století zůstal Beautor zemědělskou vesnicí, kterou na pravém břehu řeky Oisy tvořilo asi 30 usedlostí a kolem 700 obyvatel. Na cestě z Chauny byly hangáry, které ukrývaly materiál dělostřelectva v La Fére, odstud tedy název pevnosti Arsenal.

První světová válka Beautor neušetřila. Nedávno postavená továrna, centrum, velká část obytných domů i kostel byly zničeny Němci při jejich ústupu v roce 1917.

Dnes Beautor číta asi 3000 obyvatel a správně náleží kantonu Tergnier. Od roku 1999 je Beautor členem Spolku měst Oisy, které se stará o vedení škol, volnočasových aktivit a třídění odpadu. Je také členem Kraje Chauny, díky kterému může rozvíjet své nejširší potřeby.

Průmyslový osud Beautoru se brzy naplnil. Výhodná situace díky kanálu Oisy nahrávala železniční dopravě uhlí a železa. Na počátku 20. století dala základy vzniku centrální elektrárně a ocelárnám Japy.

Továrny, zničené v první světové válce byly obnoveny a rozvíjely se. V šedesátých letech minulého století zaměstnávaly přes 1500 lidí. Dnes mají 324 zaměstnanců a ocelárna je největším zaměstnavatelem ve městě. Elektrárenská společnost EDF se taktéž výrazně podílela na ekonomice města díky druhé centrále vybudované v roce 1955, která pozastavila svoji činnost v roce 1988.

Beautor zdědil ze své bohaté a dynamické průmyslové historie veřejné prostory, které mohou být využity tak, aby přispěly ke kvalitě života beautorských obyvatel.

Na okraji Beautoru se nachází volnočasová zóna, kde najdeme plaveckou halu s dvěma bazény, jezero, okruh pro pěší, atletický stadion, fotbalová hřiště, tenisové kurty a minigolf.

Centrum pro život Luise Aragona slouží k zasedání zastupitelstva. Jsou zde společenské prostory, které slouží jak pro školní akce, tak i pro společenská setkání. Součástí je stravovací zařízení. V areálu jsou bytové domy s 5O sociálními byty.

Multifunkční sál v centru města může být využívan jako sportovní hala, ale také jako výstavní plocha či pro kulturní pořady. Město disponuje dále areálem zdraví, parkovištěm pro karavany, přítavištěm pro výletní lodě a dalšími zařízeními pro volnočasové aktivity a turistiku.

Ekonomický základ města tvoří čtyři společnosti:

Duferco Coating (galvanizace, pokovování. výroba ocelových a pozinkovaných plechů), která letos oslaví 100 let od svého založení

Rotoplast, založena 1972 (tváření termoplastů)

Celdran SNC (řezání, svážení, kotle, stavební materiály)

Téris Spéciels (průmyslová rozpouštědla)

Jsou zde tři obchodní centra (Center Leclerc, Aldi a ABC Carrelage) a několik menších obchodů a prodejen.

Zsatupitelstvo pod vedením starosty Jackyho Vasseura přispívá k rozkvětu města. O úklid a květinovou výdobu se starají technické služby města. Pro dopravu školáků slouží školní autobus.

Radnice nebo některá z dvaadvaceti společenských a sportovních organizací pořádají velké množství akcí, které nabízejí beautorským odpočinek a příjemné využití volného času po celý rok.

V březnu 2014 se konají komunální volby. Dosavadní starosta Jacky Vasseur po dvou volebních obdobích již nekandiduje. Do voleb jdou dvě kandidátky. Jedna pod vedením zástupkyně starosty Nadine Joré a druhá pod vedeNÍM dalšího ze zástupců starosty Jacquese Lenara. První kolo se uskuteční již tuto neděli 23. března a pokud jedna z kandidátek získá více než 50% bude rozhodnuto.

Kontakt

Oldřich Miffek

oldrich.miffek@seznam.cz

Malkovského 595
190 00 Praha 18 - Letňany

+420603521398

Vyhledávání

 

 

Sponzor

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode